مبدل حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

مبدل حرارتی یا Heat Exchanger دستگاهی است که برای تبادل حرارت بین دو یا چند سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه در فرآیندهای سرمایش و گرمایش، صنعت، خودرو، نفت و گاز و بسیاری از زمینه‌های دیگر کاربرد دارد. در این مقاله به معرفی انواع و مزایای مبدل حرارتی، نحوه کارکرد آن و روش‌های بهینه سازی آن برای سئو می پردازیم.

انواع مبدل حرارتی

مبدل‌های حرارتی را می‌توان بر اساس نوع و سطح تماس سیالات، جهت جریان سیالات، مکانیسم انتقال حرارت و ساختار مکانیکی دسته‌بندی کرد. در اینجا به برخی از رایج‌ترین انواع مبدل‌های حرارتی اشاره می‌کنیم:

مبدل حرارتی صفحه‌ای

این نوع مبدل حرارتی از تعداد زیادی صفحات فلزی تشکیل شده است که با فواصل منظم به هم چسبیده‌اند. هر صفحه دارای چندین لوله است که به صورت چروکیده شده‌اند تا سطح تماس با سیال را افزایش دهند. سیالات با جابجایی عمود بر صفحات، در لوله‌های مجاور به هم عبور می‌کنند و حرارت را به هم منتقل می‌کنند. این نوع مبدل حرارتی دارای راندمان بالا، جابجایی حرارت قابل تنظیم، نصب آسان و تعمیرپذیر بودن است.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی لوله‌ای

این نوع مبدل حرارتی از دو لوله گسترده تشکیل شده است که یک لوله کوچک در داخل لوله بزرگ قرار گرفته است. سطح جامد جداسازنده دو سطح، لولۀ داخلي است.