چگونه قیمت منبع دوجداره آبگرم محاسبه می شود؟

قیمت منبع دوجداره آبگرم یا آبگرمکن دوجداره یک نوع آبگرمکن غیر مستقیم است که برای تامین آبگرم مصرفی بهداشتی در ساختمان های مجهز به موتورخانه مرکزی استفاده می شود. منبع دوجداره از دو لایه شیشه با فاصله ای از هم تشکیل شده است که بین آن ها آب گرم موتورخانه یا شوفاژ در حال گردش است. این آب با تبادل حرارت با لایه داخلی شیشه، آب سرد شهر را که در لایه میانی منبع قرار دارد، گرم می کند. به این ترتیب، آبگرم مصرفی و آب گرم موتورخانه با هم تداخل ندارند و سلامت و کیفیت آب بهداشتی حفظ می شود.

قیمت منبع دوجداره آب گرم

قیمت منبع دوجداره بستگی به عوامل مختلفی دارد که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. برای محاسبه قیمت منبع دوجداره، لازم است به موارد زیر توجه کنید:

ظرفیت و ابعاد منبع

ظرفیت و ابعاد منبع دوجداره یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت منبع دوجداره است. هر چه ظرفیت و ابعاد منبع بزرگتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. برای مثال، منبع دوجداره 2000 لیتری قیمت بالاتری نسبت به منبع دوجداره 300 لیتری دارد. برای محاسبه قیمت منبع دوجداره آبگرم بر اساس ظرفیت و ابعاد منبع، لازم است به مقادیر زیر توجه کنید:

نوع ورق منبع

نوع ورق منبع دوجداره نیز بر قیمت منبع دوجداره تأثیر دارد. برای ساخت منبع دوجداره آبگرم معمولا از ورق گالوانیزه گرم یا ورق استنلس استیل استفاده می شود. ورق گالوانیزه گرم یک نوع ورق فولادی است که با روکش زینک محافظت شده است. این نوع ورق در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و قیمت پایین تری نسبت به ورق استنلس استیل دارد. ورق استنلس استیل یک نوع آلیاژ فولادی با درصد بالای کروم و نیکل است که خاصیت ضد زنگ بودن را به آن می دهد. این نوع ورق در برابر خوردگی، اکسیداسیون، حرارت و فشار مقاومت بسیار بالایی دارد و قیمت بالاتری نسبت به ورق گالونیزه گرم دارد. بسته به شرایط محل نصب، مصرف آب، کیفیت آب شهر و بودجه مشتری، می توان از یکی از این دو نوع ورق برای ساخت منبع دوجداره استفاده کرد.

ضخامت و جنس لوله های منبع

ضخامت و جنس لوله های منبع دوجداره نیز عامل دیگری است که باید در محاسبه قیمت منبع دوجداره در نظر گرفت. لوله های منبع دوجداره باید از جنس فولاد ضد زنگ باشند تا در برابر خوردگی، رسوب، فشار و حرارت مقاوم باشند. همچنین لوله های منبع دوجداره باید از ضخامت مناسب باشند تا جابجایی حرارت را به خوبی انجام دهند و از افت فشار جلوگیری کنند. به طور کلی، هر چه ضخامت لوله های منبع دوجداره بالاتر باشد، قابلیت انتقال حرارت بالاتر و قیمت بالاتر خواهد بود. برای مثال، لوله های منبع دوجداره با ضخامت 1.5 میلی متر قیمت بالاتری نسبت به لوله های منبع دوجداره با ضخامت 1 میلی متر دارند.

قیمت منبع دوجداره آب گرم

کیفیت و نوع عایق حرارتی منبع دوجداره آبگرم

کیفیت و نوع عایق حرارتی منبع دوجداره نیز بر قیمت منبع دوجداره تأثیر دارد. عایق حرارتی منبع دوجداره باید از جنس پلی یورتان باشد که دارای خاصیت عایق بودن بالا، مقاوم در برابر رطوبت، آب، سوخت و حشرات است. همچنین عایق حرارتی منبع دوجداره باید از ضخامت مناسب باشد تا از از دست رفتن حرارت جلوگیری کند و راندمان منبع را افزایش دهد. به طور کلی، هر چه ضخامت عایق حرارتی منبع دوجداره بالاتر باشد، قابلیت نگهداری حرارت بالاتر و قیمت بالاتر خواهد بود. برای مثال، عایق حرارتی منبع دوجداره با ضخامت 5 سانتی متر قیمت بالاتری نسبت به عایق حرارتی منبع دوجداره با ضخامت 3 سانتی متر دارند.

برند و تولید کننده منبع

برند و تولید کننده منبع دوجداره نیز بر قیمت منبع دوجداره تأثیر دارد. بسته به شهرت، کیفیت، گارانتی و خدمات پس از فروش برند و تولید کننده منبع دوجداره، قیمت منبع دوجداره ممکن است متفاوت باشد.