دیگ آبگرم: انواع، کاربردها و نکات انتخاب

دیگ آبگرم یا بویلر آب گرم یک تجهیز حرارتی است که با استفاده از انرژی حاصل از احتراق سوخت، آب را تا دمای مورد نظر گرم کرده و به سامانه های گرمایشی و گرمابه تحویل می دهد.
بویلر آب گرم در صنایع مختلف مانند نفت و گاز، شیرین کن، لبنیات، نساجی، خوراک و … و همچنین در سامانه های گرمایش مرکزی ساختمان ها کاربرد دارد.

دسته بندی دیگ های آب گرم بسته به عوامل مختلف مانند جنس بدنه، نحوه جابجایی حرارت، فشار کار، حجم و ظرفیت، شکل و ساختار و … انجام می شود.
در این مقاله به برخی از این دسته بندی ها و ویژگی های هر گروه از دیگ های آب گرم خواهیم پرداخت.

دیگ آّبگرم

انواع دیگ آب گرم براساس جنس بدنه

براساس جنس بدنه، دو نوع دیگ آب گرم فولادی و دیگ آب گرم چدنی را می توان شناخت. هر کدام از این نوع دارای مزایا و معایب خود هستند که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.

دیگ آب گرم چدنی

بویلر آب گرم چدنی یک نوع دیگ آب گرم است که بدنه آن از جنس چدن تولید می شود. این نوع دیگ آب گرم دارای مزایا و معایب زیر است:

  • مزایا: دارای قیمت پایین تر از دیگ آب گرم فولادی، دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و رسوب، دارای عمر طولانی تر از دیگ آب گرم فولادی، دارای نصب و راه اندازی آسان تر از دیگ آب گرم فولادی.
  • معایب: دارای وزن سنگین تر از دیگ آب گرم فولادی، دارای حجم بزرگ تر از دیگ آب گرم فولادی، دارای راندمان حرارتی پایین تر از دیگ آب گرم فولادی، دارای نیاز به تعویض قطعات بعد از مدت زمان کوتاه تر از دیگ آب گرم فولادی.

دسته بندی دیگ های آب گرم چدنی بسته به شکل و ساختار بدنه، به انواع مقطع عمودی و مقطع افقی تقسیم می شود. هر کدام از این نوع دارای ویژگی های خاص خود هستند که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.